Małgorzata Zych
W Tarnobrzegu działają 44 stowarzyszenia (według ewidencji UM) i 31
kół, oddziałów stowarzyszeń. Tylko 2 z nich są stowarzyszeniami o charakterze
ściśle profilaktycznym: Stowarzyszenie Profilaktyczne „Brzeg” oraz „Kobiety
wobec przemocy alkoholowej w rodzinie”. Jednak niektóre z pozostałych
stowarzyszeń, a także inne organizacje i placówki
w Tarnobrzegu w swoją działalność mają również wpisane zadania profilaktyczne.
Działalność Stowarzyszenia „Kobiety wobec przemocy alkoholowej w rodzinie” adresowana jest do rodzin zagrożonych problemem alkoholizmu. Stowarzyszenie prowadzi pomoc psychologiczną, pomoc prawną oraz działalność edukacyjną i informacyjną. Członkowie stowarzyszenia prowadzą również świetlicę środowiskową dla dzieci czynną od poniedziałku do piątku w godz. 14.00 do 18.00 przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
Stowarzyszenie Profilaktyczne „Brzeg” jest stowarzyszeniem, które
dysponuje wykwalifikowaną kadrą do prowadzenia działalności profilaktycznej
wśród dzieci, młodzieży
i dorosłych. Członkami Stowarzyszenia są bowiem pedagodzy, psycholodzy i
terapeuci przygotowani do tego typu działań.
Stowarzyszenie prowadzi:
· zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z zakresu profilaktyki narkomanii, zdrowego stylu życia, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania sytuacji konfliktowych i problemów bez sięgania po środki psychoaktywne
· edukację rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień w formie pogadanek interaktywnych w szkołach, punktów konsultacyjnych w sprawach uzależniania się młodziany od narkotyków, dopalaczy i alkoholu
· szkolenia dla nauczycieli, pracowników instytucji pomocowych np.: Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w zakresie rozpoznawania zjawiska narkomanii, oznak świadczących o eksperymentowaniu ze środkami psychoaktywnymi (narkotyków, dopalaczy) i działaniach podejmowanych w stosunku do osób biorących i uzależniających się
Członkowie Stowarzyszenia, prowadząc działania profilaktyczne, wskazują również placówki, w których można uzyskać specjalistyczną pomoc i wsparcie w przypadku uzależnienia od narkotyków i dopalaczy.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest stowarzyszeniem, które swoje działania kieruje
do dzieci z rodzin ubogich, rozbitych, wielodzietnych, niewydolnych wychowawczo oraz zagrożonych patologią społeczną. W swojej działalności zajmuje się:
· ochroną i promowaniem praw dziecka
· udzielaniem pomocy rodzicom w wykonywaniu zadań opiekuńczych i wychowawczych
· ochroną dziecka przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej
· prowadzeniem profilaktyki w zakresie uzależnień, w tym szczególnie alkoholizmu i narkomanii
· organizowaniem i prowadzeniem placówek wypoczynku wakacyjnego
· prowadzeniem środowiskowych ognisk wychowawczych
· prowadzeniem kół osób niepełnosprawnych
Działania profilaktyczne Towarzystwa są kierowane do dzieci klas IV-VI oraz młodzieży gimnazjalnej, które są beneficjentami środowiskowych ognisk wychowawczych. Każdego roku Towarzystwo obejmuje około 20 osób profilaktyką w formie prelekcji o szkodliwości środków psychoaktywnych (narkotyki, dopalacze) warsztatów dla dzieci, konkursów plastycznych.
Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie działające przy Parafii Świętej Barbary w Tarnobrzegu jest wolontariacką agencją informacyjną służącą mieszkańcom wiadomościami dotyczącymi działalności jednostek funkcjonujących przy tarnobrzeskich parafiach oraz innych instytucji oferujących pomoc rodzinie. Centrum dysponuje zespołami specjalistów księży, nauczycieli, terapeutów świadczących pomoc rodzinom, które potrzebują wsparcia – również w przypadku zagrożenia narkomanią. W ramach Apostolatu Trzeźwości pomagają osobom nadużywającym alkoholu, uzależnionym od narkotyków, nikotyny i innych nałogów oraz członkom ich rodzin i ofiarom przemocy.
Wojewódzka Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia oraz działająca przy niej Poradnia dla Osób Uzależnionych od Narkotyków świadczy usługi w zakresie:
· psychoterapii osób dorosłych uzależnionych od alkoholu, narkotyków, hazardu
· psychoterapii osób współuzależnionych (dorosłe osoby mieszkające z alkoholikiem i doświadczające z tego tytułu problemów emocjonalnych i psychicznych)
· psychoterapii DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików – osoby, które z powodu silnych przeżyć w dzieciństwie nie radzą sobie z problemami w dorosłym życiu)
· psychoterapii dzieci i młodzieży używającej lub uzależnionej od substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki)
Psychoterapia dla tych osób odbywa się w formie indywidualnej i grupowej.
W Przychodni prowadzony jest również program CANDIS. Jest to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi.
Program obejmuje z reguły 10 sesji trwających 90 min. każda, które realizowane są w ciągu od 2 do 3 miesięcy i mają charakter indywidualnych rozmów z terapeutą. Terapia jest bezpłatna.
Program CANDIS jest wdrażany w Polsce przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii we współpracy z Centralnym Instytutem Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Heidelberga w Mannheim i Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu jest placówką
publiczną. Zakres i cel jej działania, to pomoc psychologiczno-pedagogiczna i
logopedyczna udzielana dzieciom od momentu urodzenia oraz pomoc młodzieży w
wyborze kierunku kształcenia i zawodu. Udzielanie rodzicom i nauczycielom pomocy
związanej z wychowaniem i kształceniem dzieci
i młodzieży a także wspomaganie przedszkoli, szkół i placówek w zakresie
realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pracownicy poradni
zajmują się szeroko pojętą profilaktyką. W ramach zadań profilaktycznych:
· prowadzą zajęcia z profilaktyki narkomanii dla dzieci i młodzieży na terenie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu
· prowadzą edukację rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień na terenie szkół w formie pogadanek i warsztatów
·
psycholodzy i pedagodzy udzielają porad i konsultacji rodzicom i
nauczycielom w zakresie rozpoznawania zjawiska narkomanii, oznak zażywania i
zachowania się dzieci
i młodzieży eksperymentujących z narkotykami i dopalaczami
· wskazują również instytucje i placówki profesjonalnie zajmujące się i pracujące z dziećmi i młodzieżą, które eksperymentują i już są uzależnione od narkotyków i dopalaczy
· dla nauczycieli prowadzą warsztaty i szkolenia dotyczące rozpoznawania zjawiska narkomani, zasad pracy z dziećmi i młodzieżą eksperymentującymi ze środkami psychoaktywnymi.
Polski Czerwony Krzyż – Zarząd Rejonowy jest organizacją, która swoją działalność kieruje do dzieci, młodzieży, rodzin najuboższych, patologicznych, rodzin osób przebywających w zakładach karnych, bezdomnych, bezrobotnych, samotnych, w podeszłym wieku, chorych, ofiar klęsk żywiołowych i katastrof, osób niepełnosprawnych.
Oprócz zadań statutowych prowadzi działalność profilaktyczną skierowaną do
uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pracownicy PCK docierają do
młodzieży poprzez opiekunów Szkolnych Kół PCK organizując dla nich konferencje
dotyczące narkotyków i dopalaczy. Nauczyciele otrzymują również ulotki
przedstawiające szkodliwe działanie środków psychoaktywnych. Uczniowie, po
zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi narkotyków, wypełniają ankietę
opracowaną przez PCK, w której prezentują wiedzę na poznany temat.
W tych samych szkołach są również przeprowadzane konkursy plastyczne z nagrodami
dotyczące środków psychoaktywnych.
Informacje na temat zakresu działań w/w instytucji i organizacji pochodzą ze stron Internetowych oraz indywidualnych rozmów z ich przedstawicielami.